Badanie Holterowskie EKG trwa 1-7 dób zależnie od wybranej opcji. W dniu badania nie należy skóry nacierać kremami, balsamami itp. Osoby z bujnym owłosieniem torsu prosimy o ogolenie dekoltu.

Jeżeli zamawiają Państwo badanie kilkudniowe warto pamiętać że w jego trakcie NIE WOLNO SIĘ KĄPAĆ.

 

Badanie ABPM ("Holter ciśnieniowy") trwa dobę. Na jedno z ramion(najczęściej lewe) założony zostanie mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi połączony z rejestratorem. Aparat będzie dokonywał pomiarów automatycznie w dzień co 20 minut a w nocy co 40 minut. Mankiet aparatu musi być założony na  ramię a ciasny rękaw może być trudno ubrać po założeniu urządzenia, dlatego najlepiej założyć T-shirt. W trakcie badania należy zachowywać się zwyczajnie. Można wykonywać wszystkie zwyczajne czynności poza kąpielą. W trakcie pomiaru ciśnienia przez aparat  należy się zatrzymać,przerwać wykonywane czynności, wyprostować ramię z mankietem.

Przed Holterem EKG, ABPM("Holter ciśnieniowy")

Przed wizytą sportową

Kryteria wiekowe PTMS

Karta wywiadu

Karta konsultacyjna dla zawodników z cukrzycą typ I

Na badania  należy zabrać ze sobą aktualne(nie starsze niż miesiąc)

 

  1. Wyniki badań laboratoryjnych- morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu.
  2. Zawodnicy po 30 roku życia -  dodatkowo lipidogram
  3. Dodatkowo przy sportach związanych z rzutem na matę(judo, zapasy) RTG kręgosłupa szyjnego
  4. Dodatkowo w przypadku sportów walki(karate, boks, MMA), - wynik konsultacji neurologicznej i EEG)- dotyczy zawodników od 12 roku życia
  5. Dodatkowo w przypadku podnoszenia ciężarów, kulturystyka i pokrewne dodatkowo - RTG kręgosłupa lędźwiowego
  6. Dodatkowo przy nurkowaniu, płetwonurkowaniu, snurkelingu, hokeju podwodnym - spirometria
  7. Jeżeli sportowiec cierpi na schorzenia przewlekłe dobrze zabrać ze sobą dokumentację medyczną

 

*Badania z punktów 3-6(RTG, EEG, spirometria) ważne są 2 lata. Jeżeli w dniu wizyty  mija więcej niż rok od ich wykonania orzeczenie będzie proporcjonalnie skrócone.

 

** zawodnicy < 12 roku życia trenujący sporty z punktu 4 mogą otrzymać orzeczenie do treningu "bez kontaktu", a w przypadku zawodników <18 roku życia "w ograniczonym kontakcie" zgodnie z kryteriami PTMS. szczegóły poniżej.